Gregg Watt - Inducted AEBF's "Hall of Fame"
 

alt

At the recent Australian National Titles in Perth, Tasmania's Gregg Watt
was inducted into the Australian Eight Ball Federation's Hall of Fame.
Gregg is the first Tasmanian to recieve this honour.
 
2014 World Eight Ball Championships
 
Click on the links below for comprehensive results
              
               
2013 Australian 8 Ball Championships
Kings Hotel - Perth Western Australia - October 14th - 25th
 
 
 
Tasmanian Australian 8 Ball Team Selections
At the recent Aust Championships Tasmania had three (3) representatives win Australian Medals with selection in their respective teams.
Justin Van Diepen was selected in the Open Team after a great championship where he made the semi finals of the Open Singles losing to Ben Nunan.
Denise Millington & Fiona Flummer were rewarded with selection after guiding Tassie into the Semi Finals of the Ladies Event.
 
Denise & Fiona with their Australian Team Medals
 
 
 
Click on the Links Below for detailed Results
Open Teams Results                          Open Singles Results
Ladies Team Results                        Ladies Singles Results
Masters Team Results                  Masters Singles Results
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2014 Tasmanian Junior 8 Ball Team
Melbourne Victoria - 8th -15th January
Under 18's
alt alt alt
Alex Pace                    Cale Barrett               Jacob Marshall
 
Under 12's                             Under 15's
alt alt alt alt
Ollie Lockley             Jonty McIvor               Brodie Stubbs      Cooper Denman

 

2013 State Open Doubles Champions
 
Cale Barrett & Tim Wright
Troy Rudling, Tim Wright, Andrew Saltmarsh, Cale Barrett
 
 
 
 
 
2013 Tasmanian Open Team
Justin Van Diepen (Capt),  Troy Rudling (V Capt), Leigh Bennett
 Stephen Kaine, Blair Kirkcaldy, Paul Miller, Peter Kirkcaldy
Nel Nichols, Scott Hampton
   Team Manager - Phil Dando
 
 
 
2013 Tasmanian Ladies Team
Fiona Plummer (Capt), Michelle Grundy (V Capt)
Denise Millington, Tania McClure, Jo Brown 
Tracey Baylis, Marie Hau Vu
 
 
 
 
2013 Tasmanian Masters Team
 Grant Lee (Capt), Bruce Lockley (V Capt), Terry Easther
Geoff Stonehouse, Rodney Kaine
Team Manager - Cathy Lee
 
2013 Australian Junior Billiards & Snooker  Championship
The Matchroom - Adelaide 30th
June - 5th July
 
Tasmania retains the Australian Junior Team Challenge defeating WA 3 - 2
Great effort from the boy's to retain the Australian title they won last year, especially considering they had to forfeit two games.
Joshua Burns - Runner Up Australian Under 15 Billiards
Joshua had a great competition but was unable to defend his U15 National Title he won last year, losing in the Final, but a huge effort and Josh certainly has a huge future in the game
Cale Barrett  - Australian Under 18 Billiards Champion
Cale Barrett (TAS) d Keiran Frettingham 335 (QLD) 338-335
Cale took the lead for the first time in the match with seconds to go.
Alex Pace - Semi Finalist in both U15 & U18 Snooker Championships.
 
 
 
 
 
 
Killer Crossover 2019 Final
Killer Crossover 2019 Final

Killer Crossover 2019 Final Jake McCartney v Temujin Dixon

Killer Crossover 2019 -  Semi Winners Side
Killer Crossover 2019 - Semi Winners Side

Killer Crossover 2019 - Semi Winners Side

Killer Crossover 2019 - Rd 5 Winners
Killer Crossover 2019 - Rd 5 Winners

Killer Crossover 2019 - Rd 5 Winners

Killer Crossover 2019 - Rd 5 Losers
Killer Crossover 2019 - Rd 5 Losers

Killer Crossover 2019 - Rd 5 Losers

Killer Crossover 2019 - Rd 4 Winners
Killer Crossover 2019 - Rd 4 Winners

Killer Crossover 2019 - Rd 4 Winners

Killer Crossover 2019 - Rd 4 Losers
Killer Crossover 2019 - Rd 4 Losers

Killer Crossover 2019 - Rd 4 Losers - Sat Evening